Skip to content
Home » Ką reikia žinoti apie turto vertinimą?

Ką reikia žinoti apie turto vertinimą?

 • by

Paprastai žmogaus, šeimos ar įmonės turtas skirstomas į kilnojamą ir nekilnojamą. Norint parduoti ar nusipirkti namą, automobilį ar įsigyjant kitokį stambesnį pirkinį, dažniausiai atliekamas turto vertinimas. Kilnojamo ir nekilnojamo turto vertinimai šiek tiek skiriasi. Plačiau apie tai.

Kilnojamas turtas paprastai klasifikuojamas taip:

 • Transporto priemonės;
 • Kompiuterinė įranga;
 • Pramoninės prekės;
 • Elektros prekės;
 • Tauriųjų metalų gaminiai;
 • Įvairios ūkinės prekės.

Žinoma, kad  pačios populiariausios kilnojamo turto prekės – tai transporto priemonės. Esant didelei automobilių įvairovei ir nuolat joms tobulėjant, pačiam žmogui, neturint reikiamų žinių, gali būti sunku įvertinti tikrąją kainą. Juk nenorite pusvelčiui atiduoti savo mašinos, arba, atvirkščiai – permokėti už perkamą mašiną? Dėl to rekomenduojama pasitelkti profesionalią turto vertintojų  komandą.

Kilnojamo turto vertinimas paprastai atliekamas pirkimo – pardavimo sandorių metu, kai kilnojamo turto pagalba didinamas įstatinis kapitalas, kai turtas planuojamas įkeisti arba lizinguoti teismo nutarčių vykdymo metu arba tiesiog esant turto savininko iniciatyvai. Be abejonės, net ir turint šiokios tokios patirties, kokybiškai tą atlikti patiems yra gana sudėtinga.

Pastaruoju metu vis dažniau užsakoma ir tauriųjų metalų gaminių vertinimas. Jų reali kaina dažnai šokteli net iki gana stambios sumos, kurios pasitaiko tik nekilnojamo turto vertinime. Todėl turėdami bet kokį vertingą juvelyrinį gaminį, nepagailėkite laiko ir šiek tiek lėšų, kad sužinotumėte realią jo kainą.

Nekilnojamo turto vertinimas tampa labai svarbiu žingsniu tiek parduodant turtą, tiek jį perkant. Turto pardavėjui tikslus jo įvertinimas padės greičiau parduoti bet kokį statinį, nepatiriant nuostolių. Jeigu esate nekilnojamo turto pirkėjas,  sutaupysite, nes nebus rizikos permokėti, žinosite ar Jūsų būsimas pirkinys atitinką realią rinkos kainą. Ši procedūra praverčia ir tuo atveju, jei planuojate pirkti turtą su paskola.

Kad būtų aiškiau pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

 • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas turtas: butas, namas, žemės sklypas, kelių pastatų komleksas, nustatoma, kokių prireiks dokumentų, atliekama išsami objekto dokumentų analizė.  Dažniausiai tai būna kadastrinių matavimų bylos, o nebaigtiems namams – statybos leidimas, projektinė namo dokumentacija.
 • Turto apžiūra. Šią apžiūrą paprastai  atlieka vertintojas arba jo asistentas. Užsakovas, tuo tarpu,  privalo suteikti galimybę apžiūrėti turtą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Žinokite, jog  turtą vertinantis asmuo turi teisę fotografuoti.
 • Vertinimo ataskaitos rengimas. Gavus iš užsakovo reikiamus dokumentus, ir atlikus apžiūrą, Kai bus gauti iš užsakovo visi reikalingi dokumentai ir atlikta nekilnojamo turto apžiūra, beliks sekantis žingsnis – turto vertės ataskaita.
 • Dokumento įteikimas. Kai galutinai parengiama ataskaita, ji įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *